Counselling Code
2765
STUDENT ACHIEVEMENT
Academics
Internships
Civil Engineering
S.No Name Of The Student Year/Sem Name Of The Company Duration
1 Vinoth.SGopalakrishnan.V, Bhagyaraj.R Rajarathinam.K II/04 Anish Infrastructures pvt ltd.  13 days
2 AshikkaBarveen A,Yasothai R,M.ArunpandiAjay Vikash.J IV/07 Chennai Metropolitan Water supply & Sewerage board 3 days
3 Adhitya.R,K.Nandhini Thendral. IV/07 SBS Associates, Peelamedu 10 days
4 Jaymurugan GYeswanth DSasikumar PMeganathan SDeepak C

Gopinath P

Manojkumar K

Jaya Prasanth V Gopalakrishnan R

IV/07 SR Associates, Singanallur 10 days
5 Balaji RDinesh SKamalraj S IV/07 Foundation One, Race Course 10 days
6 Gopi Raj PSathish SImmanuel AndrewsV AshikkaBarveen A

Yasothai R

IV/07 Sabthagiri Associates, Saibaba colony 10 days
7 Azhagesan NKarthik.S  IV/07 Coimbatore Consultants, Saibaba colony 10 days
8 Aswin Bright AHariharan GDeepika DShruthi Sivaprakasam Arunkumar.MHari.K

Santhoshkumar M

Gokulraj L

Shanmugavel T

Saravanan R

Gowtham M

Sudalaimani.K

Karthikeyan P

Balakumar C

Antonisamy M

Prabhu.K Sivaramakrishnan.C Nachiyappan M Viswanath.B

Manikandan.A

Siddharth.S

 

IV/07 Niketa Construction, Singanallur 10 days
9 Arul Senthur Nathan. A, Balamurugan B IV/07 onsite training under the guidance of Dr. G.S. Venkatasubramany 10 days
10 Ajay Vikash.JSreejith E.TRobin Jose Jishnu Jayakumar,Amal Krishna  IV/07 Design Consortium 10 days
11 Saipooja.GPradeep.SNaayanathara.S Nandhakumar.CHaritha.CKaaviya Varshini.M III/07 K.R.Constructions 12 days
12 Vishnu Prasad.VPradeep.SPavithran.AGomathi.BHemalatha.L

Karthikeyan.S

III /05 Anandhakumar Constructions 12 days
13 Sakthisasmitha.SPonnu.ALakshmipriya.P Mathivanan.V III/05 ROYAL SHELTER 12 days
14 Rajarathinam.K  II/03 ROYAL SHELTER 12 days
15 Venkat Naveen.S,SureshKumar.VSutharshan.R,Sathish Kumar.T

Ranjith.D

Rafiq Ali Khan.M.S Naveenkumar.A,

Manoj.R

Kameshkumar.S, Annushkumar.P Gowtham.R

III/05 Tamilnadu Slum Clearance 12 days
Computer Science and Engineering
S.NO NAME DEPT NAME OF THE COMPANY DOMAIN NAME DURATION
1 U.Vinothini IV-CSE Globas Image Processing 24 Days
2 M.Renuga Devi IV-CSE Globas Image Processing 24 Days
3 A.Sheela Devi IV-CSE Globas Image Processing 24 Days
4 P.Ranjith IV-CSE Globas Big Data 24 Days
5 V.Bency IV-CSE Globas Big Data 24 Days
6 T.Anbarasu IV-CSE Globas Big Data 24 Days
7 K.Lakshmi IV-CSE Globas Web Mining 24 Days
8 P.Ishwarya IV-CSE Globas Web Mining 24 Days
9 D.Janapriya IV-CSE Globas Web Mining 24 Days
10 J.Vivek III-CSE Shalom Infotech Pvt. Ltd Java,.Net 1 Week
11 K.Raghavi III-CSE Appkee Software Solution Pvt. Ltd Java With Project 1 Month
12 M.Sandhiya III-CSE Globas Java,.Net 60 hours
13 M.Usha III-CSE Globas Java,.Net 60 hours
14 R.Sasikumar III-CSE Globas Java,.Net 60 hours
15 R.Sabarinathan III-CSE Globas Java,.Net 60 hours
16 R.Naveenkumar III-CSE Globas Java,.Net 60 hours
17 Kolluru Gowtham Viswanath III-CSE Globas Java,.Net 60 hours
Electrical and Electronics Engineering
S.NO NAME DEPT NAME OF THE COMPANY DOMAIN NAME DURATION
1. V.Arulmani EEE Logitech Electronics 2 Months
Electronics and Communication Engineering
S.No Name Of The Student Year/Sem Name Of The Company Duration
1 S.Sudha III-ECE’B’ BSNL-EETP(Employability Enhancement Training Program) 6 months
2 G.Nivetha Sri III-ECE’B’ BSNL-EETP(Employability Enhancement Training Program) 6 months
3 M.R.Akshaya III-ECE’A’ BSNL-EETP(Employability Enhancement Training Program) 6 months
4 S.Aishwarya III-ECE’A’ BSNL-EETP(Employability Enhancement Training Program) 6 months
5 S.Ramapriya IV-ECE’B’ BSNL-EETP(Employability Enhancement Training Program) 6 months
6 N.Sathish IV-ECE’B’ BSNL-EETP(Employability Enhancement Training Program) 6 months
7 P.Divya Prabha IV-ECE’A’ BSNL-EETP(Employability Enhancement Training Program) 6 months
8 M.Daffina Felicia IV-ECE’A’ BSNL-EETP(Employability Enhancement Training Program) 6 months
9 Neelavathi.K III/05 BSNL- EETP(Employability Enhancement Training Program) 16/6/14-20/6/14
10 Ranjith.K II/03 Pla Tvs 15/6/15-26/6/15
11 Niveatha.T.D III/05 BSNL- EETP(Employability Enhancement Training Program) 25/5/15-29/5/15
12 Niveatha.T.D III/05 Electric Loco Shed 25/6/15-30/6/15
Mechanical Engineering
S.No Name Of The Student Year/Sem Name Of The Company Duration
1 K.Sriram 2nd year SRI KRISHNA TECHNO COMPONENTS 5 days
2 V.Vishnu 2nd year SRI KRISHNA TECHNO COMPONENTS 5 days
3 S.Premkumar 2nd year INDUSTRIAL EXPOSURE at DIETER CASTINGS, Coimbatore 10 days
4 K.Rajkumar 2nd year INDUSTRIAL EXPOSURE at DIETER CASTINGS, Coimbatore 10 days
5 K.Aravindhan 3rd year AMBAL AUTO, Coimbatore 1 day
View All